BUSNY | Pár věcí, které potřebujete vědět o východní Africe
1296
post-template-default,single,single-post,postid-1296,single-format-standard,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-3,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive
 

Pár věcí, které potřebujete vědět o východní Africe

Pár věcí, které potřebujete vědět o východní Africe

Chystáte se na Zanzibar, do Keni, Tanzánie, Ugandy, Rwandy nebo Malawi? Ještě než sbalíte kufr či batoh a vyrazíte do východní Afriky, zde od nás pár ne/důležitých postřehů.

Naučte se svahilsky, alespoň něco

Svahilština je jazyk východní Afriky, po arabštině druhý nejpoužívanější jazyk v Africe. Tímto jazykem se mluví v Keni a Tanzánii, ale i v okolních zemích a přilehlých regionech. Není to snad ničí mateřský jazyk, každý mluví ještě jazykem svého kmene nebo státu, rwandsky, bugandsky (Uganda) nebo třeba chichewsky (Malawi). Není divu, že angličtina zde není žádnou samozřejmostí, a určitě se dorozumíte spíš svahilsky než anglicky. Pokud se naučíte alespoň zdravit, ahoj se řekne mambo (zdravíme černocha) a nenechte se zmást, černoši vás budou zdravit jumbo (zdraví bělocha), pravděpodobně si místní získáte, a pak jsou vcelku ochotní s vámi ostatní probrat i rukama a nohama.

Vaše africká rodina

Tady je každý váš bratr nebo sestra, jste-li žena, budou vám říkat sestra nebo „mama“. Nemá cenu vysvětlovat, že sourozence máte v Evropě a matkou zatím nejste. Pokud se vám to nebude líbit, můžou vám také říkat brother from another mother (bratr z jiné matky), což je možná zase až moc popisné. Prostě si zvykněte, ve východní Africe vám přibydou milióny sourozenců.

Zametání jako mezinárodní sport

Nemáš smeták? Proč žiješ? Pestrobarevné plastové smetáky nebo přírodní smetáčky z trav nebo větví se prodávají skoro v každém stánku. Až si vyberete ten správný, z adekvátního materiálu, správnou hustotou vlasu a oblíbené barvy, je na čase začít zametat. A když jednou začnete zametat ve východní Africe, už nikdy nepřestanete. Zametání, skvělá činnost, kterou si zkrátit dlouhé chvíle, a není delších dlouhých chvil než v Africe. Každý den je nutné zamést interiéry, exteriéry, parkoviště, ale i zahradu a pláž. Nezáleží na povrchu, je nutné zamést dlažbu, lino, hlínu, i písek. Na zametání je skvělé, že po nákupu nástroje už vás nic neomezuje. Můžete zametat všude, všechno a kdykoliv chcete, od rozbřesku do soumraku a nikomu to nebude vadit!

Plastu zdar

Ve stáncích, kde neprodávají smetáky, seženete plastové výrobky. Plastové lavóry, kýble, kanystry, talíře, misky, mističky, hrnky. To vše patří k nepostradatelnému arzenálu jakékoliv východoafrické domácnosti. Plastovou výbavou se může pochlubit každá mama i v té nezastrčenější hliněné chýši.

Matrace jsou in

Pokud Vás nezaujaly smetáky, ani plastové nádobí, poslední velice trendy záležitostí jsou matrace. Matrace koupíte v obchodě s matracemi, někdy ve stánku se zeleninou, uvidíte plné kamiony a náklady matrací na korbách terénních aut, hromady matrací na ulicích, věže matrací na trajektech. Matrace tu teď prostě frčí!

Nebuďte vybíraví

Pokud jste gurmán, východní Afrika není místo pro Vás. Chuťové buňky ukojíte možná tak v lepší restauraci v hlavních městech, ale při cestování mimo metropole si nebudete moci vybírat. Připravte se na nekonečné opakování jídelníčku z následujícího: rýže, fazole, vejce, hranolky, nepřežvýkatelné kuře, hovězí v omáčce, špenát bez chuti, kukuřičná kaše ugali, knedlík z kasavy, sezónní ovoce a na břehu jezera ryba. S mléčnými výrobky se rozlučte úplně a pokud narazíte na dobrou kávu nebo čokoládu, radíme nabalit zásoby s sebou! Masa je jen symbolicky a je v jídle nasekané i s kostmi. Na dobré maso si počkejte do Jižní Afriky, tam je kvalitní, výborné a levné. Východoafrické masové strádání si tam můžete náležitě kompenzovat. Kuřecí je prý pro Jihoafričana prakticky zelenina. Takže pokud si v JAR dáte maso se zeleninou, dostanete hovězí steak s kuřetem.