BUSNY | O vodě v Africe
1190
post-template-default,single,single-post,postid-1190,single-format-standard,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-3,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive
 

O vodě v Africe

O vodě v Africe

S firmou Top-ArmyShop.cz máme trošku jinou historii než se všemi ostatními partnery. Nedomlouvali jsme spolupráci před cestou, nepsali jsme je jim my, jako Busny, e-mailem s nabídkou spolupráce na poslední chvíli před odjezdem, ale oslovili nás oni sami, a to až během cesty.

Afrika, královna odpadu

Ve chvíli, kdy projíždíme Izrael, Egypt a Súdán a vypijeme v tom nesmírném horku hektolitry a hektolitry vody, se z nás oficiálně stávají králové plastů. Z tolika PET lahví, co jsme vyhodili (resp. jsme se jich zbavili, vyhodit je není kam), by se snad dala slisovat i na nová planeta Plastun. O to bolestivější je to v zemích, jako Egypt, kde je člověk doslova pohlcen tunami odpadků a v místě, kde neexistuje žádné nakládání s odpady, k tomu vlastní konzumací samozřejmě přispívá. Nutno dodat, že co víme a kde jsme zatím v Africe byli, popeláři sváží odpad jen v nadprůměrně uklizené Rwandě, avšak asi jen v hlavním městě Kigali. Odpad sváží, ale neumí třídit (ani bio – to je pro místní to nejvíc smradlavé a hnusné a do popelnice to letí jako první) a nikdo neví, kde to všechno končí. Budiž útěchou, že jsou tu zakázané igeliťáky, stejně jako odnedávna v Keni.

Army-shop není jen pro vojáky

Na vodní filtr, díky němuž bychom vyprodukovali o poznání méně plastů, nám před odjezdem nezbyly peníze. Sice oproti tomu, kolik jsme do příprav dohromady dali, byl filtr za babku, jenže my jsme v tu chvíli měli do kapsy opravdu hluboko. Pro představu jsme si po odjezdu museli půjčit i na naftu, abychom se dostali do Itálie na loď. Když nám píšou z Top-ArmyShop.cz, zda nemáme zájem spolupracovat, bereme to. V první chvíli mi tedy bleskne hlavou, co je to za zcestný nápad, když mně se z každé zbraně, co v Africe vidím, obrací vnitřnosti naruby, a rozhodně ani nepatříme k lovcům, co si sem jedou vystřílet svůj kousek divočiny. Hned potom můj pohled ale padne na náš lihový vařič a vojenskou lopatku, co vozíme s sebou, tak se vrhám k počítači prozkoumat outdoorovou sekci on-line obchodu. A opravdu, nacházím zde velký výběr kempingové a trekové výbavy a mezi tím i vodní filtry. Paráda! Jásáme a nadšeně nabídku přijímáme.

Výbornou příležitostí na vyzkoušení vodního filtru je trek na Kilimanjaro.

Jsme vybíraví

Shodou náhod se zrovna kamarádi chystají do Afriky, což je skvělá příležitost si nechat dovézt něco z Česka. Chceme něco s keramickým jádrem, důležitá pro nás je skladnost a váha, a nakonec vybíráme filtr KATADYN® Combi. Balení v pouzdře se zipem i s příslušenstvím je velké asi jako litrová termoska, takže přestože přátelé přijeli jen s příručním zavazadlem, filtr bez problémů přibalili. Hned v Kampale provádíme první čistící přečerpání půllitru vody a od této chvíle už žádné petky! Část mé v Africe pomalu umírající ekologické duše pookřeje. Filtr jde snadno nasadit na hrdlo lahve, takže ani kapka nejde nazmar. Je malinko pracné vodu pumpou přečerpat, zvlášť když chcete najednou větší množství. Když si ale uvědomím, že kapacitnější filtr by byl také větší a těžší, pouštím to z hlavy a beru to jako fajn posilovnu. Raději na výletě či treku šetřím bedra.

Poslední potok před vrcholem hory. Filtrujeme do zásoby na dnešní a vrcholový den.

Filtr v akci

Jednou z vynikajících příležitostí, kdy si filtr můžeme vyzkoušet, je trek na Kilimanjaro. Veškerá voda, kterou nosiči v potocích naberou ke konzumaci, se musí pečlivě převařit. Den před výstupem na vrchol scházíme do soutěsky, a překračujeme potok, poslední vodní zdroj v blízkosti base campu a poslední části výstupové cesty. (Na rozdíl od ostatních kempů níže na trase není v base campu žádný potok.) Nosiči nesou na hlavách kýble vody, a to je před námi do základního tábora ještě dobrých 500 výškových metrů. Jsou to dříči a neskutečně silné povahy, ale shodneme se na tom, že jim pomůžeme, vytáhneme z batohu náš Katadyn a rozhodneme se nést si svoji vodu sami. V romanticky zurčícím potoce, co stéká rovnou z vrcholového ledovce, plníme lahve i dvěma průvodcům, kteří k přefiltrované vodě nedůvěřivě čichají, ale nakonec se nechají přesvědčit, že ji s klidným svědomím můžou rovnou pít. A taky, že ano. Tedy, bylo nám dost blbě, ale to nebylo z vody, ale z výšky, která se každým krokem nezadržitelně blížila pěti, a pak šesti tisícům.

Díky filtru jsme mohli v base campu pít vodu i bez převaření. A tuhle vodu jsme vytáhli až nahoru.

 

Voda je nejlepší taková, o které nemáte co napsat

Nebudu psát o všech technických, chemických a biologických parametrech, ty se dočtete třeba zde, nemáme ani žádné srovnání, protože filtr jsme nikdy dřív nevlastnili. Ale můžeme s jistotou napsat, že voda prohnaná filtrem KATADYN® Combi je… čirá, chutná, životodárná, skvěle osvěží… Inu, je to prostě normální voda! A není to tak nejlepší? Nechutná nijak, nesmrdí nijak, vlastně o ní nemám co napsat, takže je prostě v pořádku. Co si pamatuji z našeho listování katalogem, je o její kvalitu delikátně postaráno mikropóry, stříbrem a uhlíkem.

Voda v horských potocích vypadá neškodně. Ale jsme v Africe, škoda zbytečně riskovat, tak vodu radši filtrujeme.

Pozor na to, co není vidět

Už jsme tu párkrát byli v nemocnici a pokaždé jsme se vraceli s tím, že něco je v nepořádku, ale nikdo neví, co to je. Tady řádí tolik mikrobů, bacilů, virů a parazitů, že pokud rychlý test neukáže hned malárii, musí doktoři udělat všechny testy světa. Čekání na výsledky, které často jsou až za několik dní nebo i týden, je nekonečné, zvlášť pokud je člověku zle, a neradno hledat příznaky na internetu. Dozvíte se hrůzné scénáře o bilharzii (která je skoro ve všech afrických jezerech a stojatých vodách), tyfu, choleře a jiných překvapeních, kterými se černý kontinent jen hemží. I s těmito dobrůtkami si filtr dovede poradit! Víte-li takhle „mimo civilizaci“, že to, co pijete, vám nijak neuškodí a můžete se na to spolehnout, je to skvělá jistota a pocit k nezaplacení. A střevní potíže, které nás v Africe občas stihnou? Ty jsou určitě z čehokoliv jiného, jen ne z této vody.