BUSNY | O ničem
718
post-template-default,single,single-post,postid-718,single-format-standard,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-3,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive
 

O ničem

O ničem

Máme s Davidem novej dýl, nebudu dávat na blog nic novýho, abych neprozradila všechno ještě před tím, než bude na světě video. Takže teď budu asi dva měsíce psát do šuplíku a příspěvek se bude vázat na naše video, který zrovna vyjde. Ale protože mě plnění blogu baví, občas zkusím napsat něco bez zápletky a po Davidově cenzuře to možná i zveřejním.

Na Sinaji chceme přejet na západní břeh směrem k Suezu kolem kláštera sv. Kateřiny a nejvyšší Egyptské hory Mt. Sinaj. Těšim se na egyptskej pík a východ slunce, ale nejvíc se sem těší David, pořád básní o Mojžíšovi, kterej provedl židovký lid suchou nohou přes Rudý moře, a pak při hledání vlastní země zakempovali na tomhle mocným místě. Mojžíš tu poprvé přečet boží desatero, a jak říká David, to je přece základ. Vnitrozemí je ale bohužel kvůli aktivitám Daesh uzavřený, takže se musíme vydat podél pobřeží a hory se „svatou pouští“ úplně vynechat. A tak jsem pro Davida a ostatní sinajský návštěvníky – ateisty, kteří z bezpečnostních důvodů taky minou tuhle perlu Sinaje, napsala tohle speciální cestovatelský desatero.

 

١             (1) Usmívej se

٢             (2) Buď slušnej

٣             (3) Pij

Pij alespoň dvakrát víc než seš zvyklej. Pij vodu, dej pozor, jakou vodu kupuješ. Neboj se, že nenajdeš záchod, nebudeš ho potřebovat, všechno vypotíš. Pokud ne, záchod je u každé mešity a mešity jsou všude.

٤             (4) Buď hrdej Čech, Čechoslovák, Němec a Evropan

První, na co se tě neznámý Egypťan zeptá je „Odkud jsi?“ Czech republic jako odpověď zabere málokdy. Pokud zabere, očekávej příval českých slov, jako je „ahoj“ nebo „pivo“. Pokud nezabere, zkus v tomto pořadí: Czechoslovakia, Germany (Germany zabere většinou), Europe. Pokud Europe nezabere, nepotkal jsi Araba, ale marťana. Nezlob se na marťany a usmívej se.

Pokud chceš trvat na tom, že jsi z Česka, řekni „čika“, to většinu Egypťanů uspokojí. Občas ti chápavě přitakají a začnou na tebe mluvit polsky nebo že mají rádi Drákulu. Těsně vedle, uvědom si, kolik je afrických států, který neznáš, nezlob se a usmívej se.

٥             (5) Odměňuj

V Egyptě ti někdo neustále něco nabízí. Je dobrý zachovat si zdravou míru nedůvěry a umět slušně odmítnout, ale nebát se občas nabízených služeb využít. Za využité služby adekvátně zaplať, nezapomeň na spropitné.

٦             (6) Neuč žebrat

Pokud jsi nevyužil Egypťanovu službu, a přesto od tebe chce peníze, nic mu nedávej. Neplať žebrákům. Nedávej bakšiš ani dětem. Budou tě o něj žádat každý den, odmítej je slušně. Raději je nauč nějakou hru. Když si budou víc hrát, budou míň žebrat.

٧             (7)  Nespěchej, neplánuj

V Egyptě je horko, jinak se nedá vysvětlit zdejší tempo. Všechno bude trvat, ale pokud tomu dáš čas, půjde to. Pokud je ti horko, napij se a buď trpělivej, stejně jako Egypťané. S plánováním to nepřeháněj, stejně bude všechno jinak.

٨             (8) Opakuj

Egypťané ti budou klást pořád ty stejný otázky dokola. Každej chce vědět odkud jsi, jak se jmenuješ, kam jedeš. Připrav se na to a slušně jim odpovídej, jakoby se tě ptal někdo poprvé. Nikdy nevíš, kterej z nich ti pomůže. Zeptej se taky na cokoliv, co tě zajímá.

٩             (9) Buď trouba

Pokud ti něco vadí, řekni to, pokud ti něco vadí moc, zakřič to, pokud jedeš autem, zatrub. Pokud jsi v průšvihu, hrej hlupáka. Když budeš chytřejší, uvěří ti to.

١٠          (10) Počítej

Umíš arabský číslice, fajn! Překvapivě, v arabských zemích ti jejich číselný zápis bude k ničemu. Nauč se arabský číslice v psacím písmu, psát, číst i vyslovovat. Bude se ti to hodit každej den.