BUSNY | Hnízdíme v busu
1277
post-template-default,single,single-post,postid-1277,single-format-standard,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-3,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive
 

Hnízdíme v busu

Hnízdíme v busu

Vymýšlíme, jak bude vypadat bus. Řešíme důkladně jak vnějšek (větší kola, zahrádka, barva, polep, doplňky), tak vnitřek, vždyť vlastně vybavujeme náš nový byt! Koukáme, jak to mají v autech ostatní, navrhujeme dispozici, máme 3D model vestavby a složku inspiračních obrázků na Pinterestu. V práci náhodou narazím na vestavby Nest a od té doby se Pinterest plní obrázky carboxu. To jsou vestavby snů! My jsme ale trošku jiný případ než je jejich typické řešení. S motorem vzadu, který musí z kufru zůstat přístupný kvůli servisu a opravám, máme na vestavbu o dost méně místa a pro dispozici je to vlastně určující. Objednáváme skládací postel z Anglie, otočnou konzolu na sedačku spolujezdce z Německa, kreslíme výrobní dokumentaci stěny se skříňkami a stolem, vymýšlíme podkladní rošt postele nad motorem, objednáváme molitan na postel, měříme rozměry na uši u záclonek a potahů na matraci. Projíždím si naše vzorové obrázky pořád dokola, a když oslovujeme potenciální partnery, nedá mi to a zkusím i Nest.

Uvítání v Nest by égoe

Nest jsou moderní, designové a chytré vestavby do aut při firmě égoe, producenta elegantního zahradního nábytku s vlastním designem a výrobou. O égoe, stejně jako o jiných firmách, vypovídá
už jen jejich sídlo v Bílovicích. Přestavěné JZD je jako vystřižené z Berlína nebo pražských Holešovic avšak vkusně posazené do slovácké krajiny. V cool stodole sedí vedení, marketing a designeři. Jen co projdu jejich podkrovním open-space pracovištěm, dýchne na mě neutuchající energie a invence. Venku si můžete vyzkoušet všechna možná sedátka, lavičky a stolečky (městský mobiliář MMcité, zahradní nábytek égoe) v showroomu pod otevřeným nebem či v kavárně, na parkovišti stojí pár zrovna dostavěných nest interiérů a za tímto městečkem designu lze v halách nahlédnout do celého výrobního procesu, kde tyto promyšlené kousky vznikají.

Nečekaný upgrade interiéru

My si chceme interiér postavit sami, ale mít více času, možná se necháme přesvědčit a necháme to na nest’ácích, protože před jejich důmyslnými subtilními a naprosto profi vestavbami můžeme s
naší otočnou sedačkou, rozkládací postelí a humpoláckou skříňkou leda tak smeknout. Přestože přicházíme pozdě a společně už vestavbu nestihneme, nabízí nám alespoň pár doplňků. Vybrali jsme vak, co se dá podvěsit pod strop, např. jako šatník, a kuchyň, alias nerezový dvouplotýnkový plynový vařič. Tím nám vysloveně vytrhnou trn z paty. Úložný prostor navíc se hodí vždycky a díky vařiči máme hned dvě plotýnky, jinak bychom jako náhražku kuchyně vezli možná tak jen uříznutou plechovku a lahev lihu.

Vařič lze do interiéru vozu vestavět, ale my jsme ho nechali tak, jak je.

Z busu je vačnatec (vakobus)

Úložný prostor pod strop instalujeme jako poslední věc před odjezdem, vyloženě za pět minut dvanáct. Hliníkový stužící žebřík, na kterém vak visí přiděláváme čtyřmi šrouby přímo do konstrukce auta vzadu nad motor. Ačkoliv to není žádná velká obluda, pojme slušné množství oblečení. My jsme vybaveni na všechna roční období, i do mrazů (sebevědomě počítáme se zimou na vrcholu Kilimanjara) a skoro vše se vleze právě do nestového vaku. Vyskládáme tři šteláře oblečením a jedeme na loď.

Naše high-tech kuchyně

Vždy, když otevřeme šoupací dveře busu a hlouček černoušků (tradičně nás obklopující na všech zastávkách) nahlédne dovnitř, jako první se směje, že náš „dům“ je ještě menší než ten jejich. Hned poté jejich pohledy padnou na náš nerezový vařič a vydechnou úžasem. Je to dvouplotýnka s vyklápěcí pracovní deskou, pod pracovní plochou jsou čtyři malé plynové bomby a tři šuplíky. Tam se nám krásně vejde nádobí, příbory, sirky, houbička s jarem. Zkrátka vše, co je v takové kuchyni potřeba. Když vytáhneme vařič ven a kuchtíme v povětří, dají se kolem plotýnek vztyčit ze tří stran nerezové větrolamy. Když jdeme na trek, jednoduše z kuchyně vytáhneme jednu bombu s plotýnkou a máme kapesní kuchyni do batohu. Vlastně jde o takové nebolestivé vyhřeznutí plotýnky. V Africe je sice se sháněním trekových plynových bomb docela potíž, ale my často jíme na ulici a sami si vaříme jen když jsme v úplné divočině, takže čtyři bomby zatím stačí. Pro sváteční vaření zkrátka geniální.

Pozor, vezou čtyři bomby!

A proč naše kuchyně Afričany vždy tak zaujme? Kuchyně v typické chýši jsou totiž jen dva velké kameny na hliněné podlaze, mezi kterými žena udržuje oheň. Naše čarovná ohnivá bedýnka plná příborů tedy musí působit jako z Marsu. Faktem je, že všechny naše zápaďácké potřeby a zvyky jsou jako u ufounů, tady je všechno jednodušší a jaksi elegantnější. Nikdo u jídla nešermuje příbory, jí se rukama. Ostatně škoda vody na umývání dalšího nádobí. Nutno dodat, že nad vařičem se nepozastavovali jen v Africe. Už v Izraeli na hraničních kontrolách šel vařič na paškál vždy jako první. Vézt skrz svatou zemi bomby, a to hned čtyři, je více než troufalé, pravda.

Dvě plotýnky, čtyři vyměnitelné plynové bomby, nerezová konstrukce, vyklápěcí pracovní plocha a tři šikovné šuplíky. Plotýnku lze i s bombou vyjmout z boxu a vzít ji třeba na trek.

Už nejsme jen vagabundi

Nest přispěl do našeho sparťanského interiéru hned se dvěma extra sofistikovanými kousky. Takže díky nim nejedeme jako vagabundi, ale extravagabundi. Patří jim velké díky za povýšení našeho hnízda a vy, pokud budete náhodou mít cestu okolo Bílovic u Uherského Hradiště, určitě se u nich zastavte, tato návštěva rozhodně stojí za to!

Rádi naši kuchyň vytáhneme z auta a vaříme venku.